phpMyAdmin nedir? MariaDB ve MySQL veritabanı uygulama sistemleri gibi veritabanlarını yönetmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Bu araç, herhangi bir ödeme sürecinden geçmeden doğrudan phpMyAdmin web sitesinden kullanılabilir. Microsoft aracı ‘MySQL –WebAdmin’ tarafından başlatılan, PHP script dili kullanılarak programlanmış açık kaynaklı uygulama yazılımı biçiminde erişilebilir. Bu araç, birden fazla veritabanı sistemi veya veritabanı yönetim sistemi kullanmak için kullanılır. Başlangıçta Tobias Ratschiller tarafından geliştirildi ve daha sonra GitHub ile sona erdi. phpMyAdmin nedir sorumuz için neden ihtiyacımız olduğundan bahsedelim.

PhpMyAdmin’e Neden İhtiyacımız Var?

phpMyAdmin, aşağıdaki nedenlerden dolayı diğer herhangi bir veritabanı yönetim aracı yerine seçilmiştir,

 • phpMyAdmin aracı, herhangi bir SQL sorgusu üzerinde çeşitli işlemleri oluşturmak, güncellemek, silmek ve işlemek için kullanıcıya uygun bir sorgu düzenleme olanağı sunabilen karmaşık olmayan bir grafik kullanıcı arayüzü içerir. Ayrıca, kullanıcıların diğer sistemlerden sorguları kopyalayıp yapıştırmasına, sorguyu içeren bir dosyayı açmasına veya içe aktarmasına, mevcut veya tüm sorguların yürütülmesine, araçta çalıştırılan her sorgunun çalışma süresini izlemesine, çıktıyı görüntülemesine olanak tanır.
 • phpMyAdmin, hizmetlerin veritabanı sistemleri ile karşılık gelen sunucu varlıkları arasında iletişim kurma rolünü oynadığı hizmet tabanlı bir araç olarak tanımlanabilir. Bu araç, veritabanı sistemlerine bağlanmak ve üzerinde çalışmak için front end uygulama olarak iyi donanımlı web tabanlı bir arayüzle çalışmak üzere PHP programı kullanılarak oluşturulmuştur.
 • PhpMyAdmin’in dikkate değer işlevsel niteliklerinden biri, sorguların, uygulamanın içinde bulunduğu esnek web destekli ortam kullanılarak düzenlenebilmesi veya değiştirilebilmesidir. 
 • phpMyAdmin, sonuçları ayrı olarak saklanmasına veya CSV, CSQL, PDF, Excel, Word, XML, vb. gibi istenen dosya formatına aktarmasına olanak tanır. Bu araç, idari işlemler gerçekleştirildikten sonra sonuçların alınması ve depolanması söz konusu olduğunda olağanüstü bir kalite gösterir.
 • Yönetici görevlerinin yanı sıra, bu uygulama kullanıcıların tablo oluşturmasına, sütun ve satır eklemesine veya güncellemesine, tablo hücrelerine içerik eklemesine veya güncellemesine izin verir. phpMyAdmin nedir sorumuz için özelliklerinden bahsedelim.

PhpMyAdmin’in özellikleri

Aşağıdakiler PHPMyAdmin veritabanı yönetim aracının iyi bilinen özel özellikleridir:

1. Kullanıcının uygulama sistemiyle etkileşime girmesine izin verme rolünü oynadığı için phpMyAdmin aracının en çok aranan özelliğidir. 

2. Verileri / tabloları bir konumdan diğerine kopyalamaya, tablo içeriklerini silmeye, tabloları kesmeye, tabloları güncellemeye ve tablo alanlarındaki verileri değiştirmeye izin verir.

3. phpMyAdmin aracının bir diğer, en önemli özelliği ‘Ara’ seçeneğidir. Kullanıcının bulunması gereken içeriğe göre bir key(anahtar) kullanarak bir arama işlemi istediğinde, kullanıcının tüm veritabanı sisteminde aratmasına ve otomatik sorgu oluşturmasını sağlar.

4. Bu veritabanı yönetim aracı kullanılarak elde edilen herhangi bir veri sonuçları SQL, XML, PDF, Excel, Word, CSV dosya formatında indirilebilir. phpMyadmin nedir sorumuz için avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim.

PhpMyAdmin’in Avantajları ve Dezavantajları

PhpMyAdmin’in avantajları ve dezavantajları aşağıdadır:

Avantajları

PhpMyAdmin uygulamasını bir veritabanı yönetim aracı olarak kullanmanın avantajlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Veritabanı yönetim sistemlerinin kendisine sahip olmak için harcanandan başka hiçbir ek maliyeti olmaması
 • Veritabanı yönetim sistemleri üzerinde çalışırken dokümantasyon amacıyla kullanışlı, yaygın olarak kullanılan dosya formatlarının çoğunu destekler ve esnek davranır.
 • Veritabanı manipülasyonu, SQL sorgu düzenleme, durum izleme vb. için ayrı paneller.
 • Bağlı veritabanlarından tüm aktif eklentileri görüntülemeye yardımcı olur.

Dezavantajları

PhpMyAdmin sistem uygulamasını bir veritabanı yönetim aracı olarak kullanmanın bazı dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 • Yalnızca MySQL ve MariaDB’yi destekler
 • Klasik sunucuları ve sistemleri desteklese de büyümesi mevcut endüstri standartlarının teknolojik büyümesine paralel değildir. phpMyAdmin nedir sorumuz için sonuçlardan bahsedelim.

Sonuç

phpMyAdmin, diğer kullanıcı arayüzü ile ilgili tercihlere ek olarak veritabanı yönetimi, veritabanı bakımı ve veritabanı yönetimi gibi veritabanı ile ilgili süreçler için verimli bir araçtır. Bir uygulama MySQL kullandığında phpMyAdmin, bağlı veritabanlarına ve ilgili düğümlerine erişilebilirliği sağlamak için en becerikli yöntemdir.

Daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz.